Rzeczpospolita, 29.06.2017: Ubezpieczeniowa wojna o male firmy

MEDIA O NAS | 2017

Rzeczpospolita, 29.06.2017, Regina Skibinska

Coraz wiecej Polaków kupuje prywatne polisy zdrowotne. Towarzystwa walcza o ogromne pieniadze, juz nie tylko od klientów indywidualnych i duzych pracodawców.

PZU poszerzylo oferte o produkt Zdrowy Biznes, skierowany do przedsiebiorców prowadzacych jedno- lub dwuosobowa dzialalnosc gospodarcza. To oferta dla ponad miliona samozatrudnionych. Pozwoli im oraz ich rodzinom niedrogo (skladka wynosi od 60 do 130 zl miesiecznie) zapewnic sobie dostep do prywatnej opieki medycznej. Niejasne jest natomiast, czy beda mogli skorzystac z odliczen skladki od podatku – organy podatkowe zajmuja niejednolite stanowisko w tej sprawie.

To kolejny produkt zdrowotny ubezpieczeniowego giganta. Kluczowym produktem PZU jest grupowa opieka medyczna, w ramach której towarzystwo umawia ponad 100 tys. wizyt lekarskich w miesiacu.

PZU

Aplikacja do skanowania

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne to ciagle niszowe produkty, ale ten sektor dynamicznie rosnie. Dane Polskiej Izby Ubezpieczen (PIU) za caly 2016 rok wskazuja, ze liczba osób posiadajacych dodatkowe polisy zdrowotne zwiekszyla sie o prawie 30 proc. w stosunku do 2015 r. roku i wyniosla 1,86 mln ubezpieczonych. Skladki lacznie wyniosly 547,2 mln zl, co oznacza wzrost o ponad 13 proc.

Na rynku pojawia sie coraz wiecej nowatorskich produktów. W maju do Polski weszla firma MediSky International z oferta miedzynarodowych ubezpieczen zdrowotnych – drogich polis, umozliwiajacych kompleksowe leczenie równiez poza Polska, przydatnych w duzej mierze dla przedsiebiorców czesto podrózujacych sluzbowo oraz osób jezdzacych prywatnie za granice.

Jak dowiedziala sie „Rzeczpospolita", nowa oferte planuje wprowadzic w tym roku Allianz. Bedzie to prywatne ubezpieczenie zdrowotne z aplikacja na urzadzenia mobilne. Ma polegac na tym, ze skanuje sie rachunek za wizyte lekarska i wysyla do ubezpieczyciela, a ten pieniadze przelewa na konto klienta.

Ubezpieczyciele konkuruja juz nie tylko miedzy soba, ale takze z firmami oferujacymi abonamenty medyczne, jak Lux Med czy Medicover. Wedlug szacunków ekspertów rynek abonamentów medycznych wynosi ok. 3–4 mld zl zebranej skladki rocznie.

– Widzimy, ze przewage stanowia abonamenty, choc rosnie sektor ubezpieczen, glównie u klientów indywidualnych – mówi Artur Bialkowski, wiceprezes i dyrektor ds. komercyjnych Medicover.

Szansa dla rynku

Mimo znaczacego przyrostu liczby osób objetych ochrona oferowana przez polisy zdrowotne rynek wciaz nie jest nasycony.

– Najlepiej obrazuja to grupowe ubezpieczenia dla firm, które stanowia 80 proc. rynku w tej kategorii ubezpieczen. Obecnie objetych nimi jest 1,47 mln osób, czyli zaledwie 9 proc. pracowników – zauwaza Malgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedazy ubezpieczen zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.

W systemie publicznym wydatki na ochrone zdrowia wynosza zaledwie 4,5 mld zl. – Panstwo powinno byc wiec zainteresowane stosowaniem zachet do ubezpieczenia sie prywatnego, które odciazy publiczny system – podkresla Dorota M. Fal, doradca zarzadu PIU.

Rozwojowi ubezpieczen zdrowotnych sprzyjaja: starzenie sie spoleczenstwa, wzrost zamoznosci oraz wzrost swiadomosci. – Perspektywy sa bardzo dobre, rynek bedzie rósl, ale tempo wzrostu zalezy od wsparcia ze strony panstwa. To wsparcie moze polegac albo na stworzeniu niszy dla prywatnych ubezpieczen i wydzieleniu koszyka swiadczen odplatnych, co w Polsce jest trudne do wprowadzenia, albo na „odciazaniu" platnika publicznego polegajacym na wspieraniu tzw. ubezpieczenia od niewydolnosci systemu – dodaje Dorota M. Fal.

Oczekiwanie na zmiany

Towarzystwa od kilku lat czekaja na ustawe regulujaca dodatkowe ubezpieczenia na zdrowie. Szanse dla siebie dostrzegaja we wprowadzeniu uslug komercyjnych przez szpitale publiczne, co niedawno postulowal minister zdrowia Konstanty Radziwill.

Obecnie rynek komercyjnych ubezpieczen szpitalnych w praktyce nie istnieje. – Wprowadzenie tego pomyslu w zycie doprowadziloby do pojawienia sie wiekszej liczby podmiotów swiadczacych uslugi prywatne, w szczególnosci szpitalne – uwaza Dorota Bartkowska, dyrektor Dzialu Ubezpieczen Zdrowotnych w Compensie.

Znalazloby to odbicie w nizszej skladce ubezpieczeniowej. – Otwarcie jednostek publicznych na rynek komercyjny spowoduje, ze towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach polis medycznych beda mogly zaoferowac dostep do znaczaco wiekszej liczby placówek niz obecnie, co wplynie na jakosc, zakres i popularnosc swiadczen – mówi Lukasz Zon, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Postulowane rozwiazanie moze tez spowodowac presje na wsparcie dodatkowych ubezpieczen zdrowotnych. Jak podkresla Dorota M. Fal, procedury szpitalne sa drogie, co ogranicza dostep do nich finansowany „bezposrednio z kieszeni", a ubezpieczenia pomoglyby zlikwidowac bariere w postaci niedostepnosci finansowej.

Regina Skibinska

http://www.rp.pl/artykul/1327580-Ubezpieczeniowa-wojna-o-male-firmy.html#ap-3

Podobne

24 May

Na polski rynek polis zdrowotnych wchodzi nowy gracz z Rumunii – MediSky. Pomoże mu brytyjski ubezpieczyciel Lamp. Chodzi o spółkę MediHelp, działającą już w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Zamierza nad Wisłą sprzedawać swój produkt:...

MEDIA O NAS | 2017

30 May

23 maja 2017 r. w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja polskiej działalności MediSky International, firmy z sektora międzynarodowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Gazeta Ubezpieczeniowa 30.05.2017

MEDIA O NAS | 2017

05 Jun

Dziennikarz Tomasz Jeleński oraz redaktor naczelny portalu beinsured.pl Piotr Czublun komentują najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. Dyskutują m.in. na temat kolejnej wersji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, nowym graczu na polskim rynku...

MEDIA O NAS | 2017

14 Jun

Wzrasta zainteresowanie dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi - rocznie przybywa ich w granicach 12 proc. Pakiety medyczne wykupują firmy dla pracowników. Ale najszybciej przybywa klientów indywidualnych. W tym roku liczba wykupywanych przez nich...

MEDIA O NAS | 2017

20 Sep

Trzy pytania do Zahala Levy, prezesa MediHelp International i CEO MediSky w Polsce oraz krótka analiza rynku ubezpieczeń zdrowotnych autorstwa Macieja Dylewskiego - doradcy zarządu MediSky International. Przeczytaj więcej

MEDIA O NAS | 2017

29 Nov

Choroba to dziś już nie kwestia przypadku, fatalny wyrok, ponieważ większość niegdyś śmiertelnych, groźnych schorzeń można wyleczyć, jeśli tylko odpowiednio wcześnie się je wykryje. W sukurs idą firmy, oferujące prywatne ubezpieczenia...

MEDIA O NAS | 2017

26 Feb

Polacy nie godzą się już na byle jakość w ochronie zdrowia – płacą i oczekują najwyższej jakości usług. Sektor państwowy od lat zmaga się z pogłębiającą zapaścią, a do gry coraz śmielej wchodzą prywatni ubezpieczyciele. Przeczytaj...

MEDIA O NAS | 2018

21 Oct

Do NFZ wpływają tysiące wniosków o zwrot kosztów leczenia transgranicznego. Leczenie transgraniczne to niejedyna możliwość korzystania z opieki zdrowotnej, na polskim rynku dostępne są też komercyjne specjalistyczne polisy zdrowotne. Przeczytaj...

MEDIA O NAS | 2019

04 Nov

Jak wynika z dostępnych ostatnich danych NFZ, w samym tylko 2017 roku aż 19 tys. Polaków  ubiegało się o zwrot kosztów leczenia za granicą. Rekordowe czasy oczekiwania na planowe zabiegi w Polsce motywują Polaków do szukania możliwości leczenia za...

MEDIA O NAS | 2019

Wkrótce dostępne