Jak nadmiar pracy wpływa na zdrowie?

Blog | 2019

Naukowcy i lekarze zgadzają się, że obsesja na punkcie życia zawodowego, która przekłada się na długie godziny pracy i ciągły stres, ma nieodwracalny wpływa na zdrowie. Według raportu cytowanego w American Journal of Industrial Medicine, ludzie, którzy pracują dłużej niż 60 godzin tygodniowo, mają o 63% większą szansę na rozwinięcie choroby wieńcowej niż osoby z mniej napiętym grafikiem. U tych, którzy pracują więcej niż 90 godzin tygodniowo, ryzyko zwiększa się do 94%.

Długie godziny pracy wpływają negatywnie nie tylko na nasze życie towarzyskie czy rodzinne, ale też na naszą kondycję fizyczną. Z badania przeprowadzonego przez The Institute for Employment Studies wynika, że praca przez ponad 40 godzin tygodniowo powoduje mniejszą produktywność, gorsze wyniki i spadek motywacji u pracowników. Co więcej, kolejne nadgodziny mogą się uwidaczniać w ciele (w postaci różnych chorób) lub destrukcyjnych zachowaniach.

Osoby przepracowane są bardziej narażone na:

 1. Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego (pozostawanie przez dłuższy czas w tej samej pozycji może powodować ból dolnej części pleców, bóle w okolicach szyi i bóle głowy)
 2. Wysokie ciśnienie krwi
 3. Problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym depresję
 4. Ryzyko wypadku przy pracy
 5. Problemy z przebiegiem ciąży
 6. Schorzenia żołądkowo-jelitowe

Osoby przepracowane częściej charakteryzuje:

 1. Nieumiarkowane spożycie alkoholu
 2. Niezdrowa dieta
 3. Brak snu – może prowadzić do wyczerpania
 4. Zaniechanie fizycznej aktywności
 5. Rezygnacja ze spędzania czasu na wolnym powietrzu

Szybkie tempo pracy sprzyja rozwojowi zaburzeń osobowości, zwiększa drażliwość, zmniejsza motywację i koncentrację. Długofalowo może prowadzić do apatii i ogólnego braku energii. Dlatego objawy przepracowania powinniśmy traktować poważnie. Zaleca się, żeby firmy przyjmowały politykę biznesową zorientowaną na ludzi i oferowały m.in. prywatne ubezpieczenia zdrowotne, żeby wesprzeć swoich pracowników w profilaktyce chorób, na które są narażeni w związku z nadmiarem obowiązków w pracy.

Źródło:

http://www.employment-studies.co.uk/system/files/resources/files/errs16_main.pdf

Pochodzenie zdjęcie:

https://www.pexels.com/photo/man-with-hand-on-temple-looking-at-laptop-842554/

 

Podobne

19 Sep

Z jednej strony słyszymy, że nasza dieta powinna być bogata w jajka, bo te są źródłem wielu witamin i minerałów. Z drugiej natomiast jesteśmy ostrzegani, by nie przesadzić z ich ilością, bo zawierają szkodliwy dla zdrowia cholesterol. A jak...

Blog | 2018

22 Jan

Jedziesz na narty „tylko na weekend” lub „tylko na tydzień”? Sądzisz, że to zbyt krótko, by mogło wydarzyć się coś złego? Niestety nieprzewidziane sytuacje mają to do siebie, że są… nieprzewidziane. Warto być ostrożnym, ale warto też mieć...

Blog | 2019

Wkrótce dostępne