Gorzka czekolada korzystna dla zdrowia

| 2018

Czekolada znana jest ze swoich pobudzających właściwości i korzystnego wpływu na zdrowie. Ale nie każda. Zbyt duże ilości czekolady w naszej diecie, szczególnie tej zawierającej niewielkie ilości kakao a bogatej w cukier, przyczyniają się do otyłości i związanych z nią zagrożeń.

Wpływ kakao na zdrowie

Nie każda czekolada to zło. Gorzka czekolada zawierająca dużą ilość kakao jest zdrowa, a nawet bardzo! Aby jednak móc uznać ten rodzaj deseru za korzystny zawartość tego składnika powinna przekraczać 70%, albo nawet 80%.

Kakao zawiera cenne związki fitochemiczne, np. wiele flawonoidów stanowiących istotną grupę składającą się z ponad 9000 różnych roślinnych substancji chemicznych mających wiele właściwości prozdrowotnych. Związki fitochemiczne znajdujące się w pożywieniu (ponad 1200 z nich jest badanych) mają niezwykle silne właściwości ochronne i wspomagają mechanizmy detoksykacyjne organizmu. Tego typu właściwościami charakteryzują się także flawonoidy znajdujące się w kakao.

Czekolada a zbędne kilogramy

Gorzka czekolada, czyli z dużą zawartością kakao (najlepiej powyżej 80%), spożywana jako zdrowa przekąska lub deser stanowi cenne źródło flawonoidów i epikatechin. Natomiast zdecydowanie powinniśmy ograniczyć w diecie produkty czekoladowe o niskiej zawartości kakao (ok. 45%), za to z wysoką zawartością cukru i często utwardzanych tłuszczów roślinnych. Po pierwsze ze względu na ich skład, a po drugie z uwagi na „puste kalorie”, które szybko prowadzą do problemów z wagą. Chyba że regularnie uprawiamy sport, dzięki czemu spalamy kalorie i zapobiegamy odkładaniu się tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że nie tylko czekolada może być winna nadwadze czy otyłości. Te bowiem nie pojawiają się z dnia na dzień, a są wypadkową stałego i długotrwałego spożywania zbyt wielu kalorii
i niedostatecznej aktywności fizycznej.

Aktywny tryb życia i częste podejmowanie aktywności fizycznych to niezmiernie ważny aspekt nie tylko w kontekście zapobiegania nadwadze czy walce z nią, ale dla ogólnego zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Zresztą na te kwestie zwraca się coraz większą uwagę choćby przy zakupie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dla przykładu,
w Stanach Zjednoczonych niektóre firmy oferujące polisy na życie i prywatne ubezpieczenia medyczne pytają swoich klientów, o to jak często uprawiają sport, jednocześnie zachęcając do monitorowania efektów podejmowanego wysiłku fizycznego poprzez noszenie opasek sportowych i pulsometrów

Korzyści dla umysłu i zdrowe serce

Roślinne substancje chemiczne znajdujące się w kakao zwiększają przeżycie komórek mózgu poprzez aktywację ich szlaków i zapewniają neuroprotekcję, aktywując Neurotroficzny Czynnik Pochodzenia Mózgowego (BDNF).

Sproszkowane kakao wydaje się przeciwdziałać chorobom neurodegradacyjnym, a badania wykazały korzystny wpływ na patofizjologiczne mechanizmy w przypadku takich schorzeń neurodegradacyjnych jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Uniwersyteckie Centrum Serca przy Uniwersyteckim Szpitalu w Zurichu przeprowadziło kontrolowane badania kliniczne w celu zbadania skutków spożywania kakao w planowany sposób. Potwierdziły one korzyści codziennego spożywania tego produktu zarówno wśród zdrowych uczestników, jak i pacjentów z czynnikami ryzyka chorób serca (nadciśnienie),
a także u osób cierpiących na chorobę wieńcową. Wykazano pozytywne efekty spożywania kakao zawierającego duże ilości flawanolu na zmniejszenie ciśnienia krwi i poprawę reakcji mikronaczyniowych i makronaczyniowych. Zaobserwować można także redukcję uszkodzeń komórek (AGE jako znacznik biologiczny) spowodowanych konsumpcją nadmiernych ilości cukru lub tłuszczu.

Badania prowadzone przez inne uniwersytety prowadzą do podobnych wniosków, ale jak już zostało to powiedziane, decydująca jest tu dawka.

Groźne skutki uboczne spożywania czekolady

Nie zaleca się spożywania czekolady w zbyt dużych ilościach, nie tylko ze względu na zbyt dużą liczbę kalorii, ale także dlatego, że kakao zawiera większe ilości kadmu (szczególnie to pochodzące z regionów, w których często występuje gleba wulkaniczna). Kadm jako metal ciężki może być szkodliwy w określonym stężeniu. Ryzyko to może się zwiększyć, gdy
w pożywieniu przyjmujemy także inne metale ciężkie i toksyny przez dłuższy czas.

Nie możemy całkowicie uniknąć spożywania kadmu, gdyż bardzo często występuje on
w naturze. Poza ziarnami kakao, może on znajdować się także w zdrowym siemieniu lnianym. Dlatego też, w przypadku zarówno siemienia lnianego, jak i gorzkiej czekolady, dzienna konsumpcja nie powinna przekraczać 20 g. Informacja ta jest bardzo uproszczona, gdyż istotne są tu takie czynniki jak łączna ilość różnych toksyn (znajdujących się w różnych produktach spożywczych i pochodzących ze środowiska), miejsce pochodzenia żywności, czy sposób jej przetwarzania.

Problemem jest też słaba jakościowo czekolada, której jest najwięcej na sklepowych półkach. Zazwyczaj zawiera zaledwie ok. 45% kakao, a do tego aż 48 g cukru i 31 g tłuszczu na 100 g produktu. Co oznacza, że spożywając 100 g czekolady, dostarczamy naszemu organizmowi aż ok. 550 kcal. Niektórzy producenci dodają do czekolady takie tłuszcze jak masło czy oleje roślinne, w tym olej palmowy, którego bezwzględnie należy się wystrzegać. Co więcej, bardzo często w czekoladzie można znaleźć sztuczne barwniki i substancje smakowe.

Tego typu produkty, szczególnie w nadmiarze, nie są wskazane dla osób zmagających się z otyłością oraz zagrożonych cukrzycą. Na marginesie dodajmy, że diabetycy wszelkie wątpliwości związane z dietą powinni uzgadniać z lekarzem. Jeśli korzystają z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą takich konsultacji dokonywać nawet poza granicami kraju, ubezpieczenia te często zapewniają bowiem dostęp do międzynarodowej opieki medycznej.

Ile gorzkiej czekolady należy – powinno się spożywać?

Ziarna kakaowca to jedno z najbogatszych źródeł polifenoli, ale aby zachować zdrową dietę, należy spożywać różne produkty bogate w polifenole, takie jak owoce, warzywa, orzechy, oliwa z oliwek (w niektórych przypadkach także umiarkowane ilości wina).

Ok. 10 do 20 g gorzkiej czekolady (zawierającej 70% lub nawet 80% kakao) dziennie, w połączeniu z owocami jagodowymi lub orzechami to doskonały wybór, gdy chcemy sięgnąć po przekąskę lub deser.

Jak przechowywać czekoladę

I na koniec drobna wskazówka. Czekoladę należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu (18-22°C) w szczelnie zamkniętym pudełku. Trzymanie jej w lodówce nie ma wpływu na smak, czy efekty zdrowotne, ale czekolada nie będzie wyglądała zbyt atrakcyjnie, co więcej – nie ma też takiej potrzeby. Przy zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania, czekolada będzie zdatna do spożycia przez dwa lata lub nawet dłużej.

 

Życzymy zdrowia i smacznego,

Prof. Werner Seebauer & MediSky

Prof. dr Werner Seebauer pełni rolę dziekana, stoi na czele Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Medycyny Zapobiegawczej, jest również dyrektorem Zakładu Medycyny Zapobiegawczej Instytutu Międzykulturowych Nauk o Zdrowiu Europejskiego Uniwersytetu Viadrina oraz dyrektorem Medycyny Zapobiegawczej – Nowej Europejskiej Akademii Chirurgicznej (NESA, New European Surgical Academy). Od 2000 roku prof. dr Werner Seebauer zajmuje się wyłącznie medycyną zapobiegawczą, po dziesięciu latach spędzonych w Szpitalu Uniwersyteckim we Frankfurcie. Zajmuje się również szkoleniem lekarzy specjalistów w zakresie żywienia i profilaktyki zdrowia.

MediSky International wraz z LAMP Insurance oraz we współpracy z Nową Europejską Akademią Chirurgiczną (NESA) stworzyło kartę NESA (NESAcard) w celu zapewnienia pacjentom w całej Europie dostępu do usług medycznych o wysokim standardzie. W ten sposób MediSky przyczynia się do rozwoju nauk medycznych i aktywnie angażuje się w międzynarodową promocję na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Podobne

04 Jul

Rak, reumatyzm oraz inne przewlekłe CHOROBY zapalne organizmuilość spożywanego mięsa, jak również RODZAJ I METODA jego PRZYGOTOWYWANIA OKREŚLAJĄ RYZYKO dla zdrowia!SPRZECZNE DONIESIENIA w prasie w 2017 roku   Prof. dr Werner Seebauer pełni rolę...

| 2018

02 Nov

Powszechność cukrzycy to problem, który dotyka wiele współczesnych społeczeństw, dlatego tak ważna stała się kwestia profilaktyki. Szacuje się, że w 2017 roku na świecie żyło 425 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania - w 1980 r. było ich...

| 2018

08 Nov

Zmęczenie to powszechna przypadłość ludzi w każdym wieku. Może je wywoływać wiele czynników, poczynając od braku snu, przez to, co jemy i pijemy, aż po poważne schorzenia. Chociaż zmęczenie nie jest niczym niezwykłym, to jeśli...

| 2018

Wkrótce dostępne