Gluten – białko które może decydować o skłonności do cukrzycy

Zdrowie | 2018

Powszechność cukrzycy to problem, który dotyka wiele współczesnych społeczeństw, dlatego tak ważna stała się kwestia profilaktyki. Szacuje się, że w 2017 roku na świecie żyło 425 mln dorosłych z cukrzycą (dla porównania - w 1980 r. było ich 108 mln). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce mówi się o 3 mln chorych.

Wzrost zachorowań na cukrzycę wpłynął pozytywnie na promocję kampanii, która stawia na równi dietę bezglutenową i zdrowy tryb życia. W odpowiedzi badacze z Harvardu uruchomili trwający 20 lat program badawczy, którego wyniki* pokazały, że niskie spożycie lub całkowita eliminacja glutenu z diety długofalowo zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. o 13% procent. Wyniki są cały czas dyskutowane ze względu na wykorzystaną metodologię i pewne ograniczenia w strukturze badania, jednak specjaliści rekomendują osobom, które nie wykazują nietolerancji białka i nie są chorzy na celiakię, żeby spożywały gluten.

Chociaż badania na ten temat wciąż są prowadzone i wyniki nie są finalne, warto zauważyć, że rezygnacja z niektórych produktów ma realny wpływ na organizm. Osoby, które wybierają dany styl życia i odżywiania, powinny bacznie obserwować zmiany, które mogą się pojawić, w taki sposób, by możliwe było ułożenie spersonalizowanej, zbilansowanej diety.

 * Wyniki zaprezentowano m.in. publikacji  American Heart Association's Epidemiology and Prevention / Lifestyle and Cardiometabolic Health 2017 Scientific Sessions (http://bit.ly/2muyTQf)

Podobne

04 Lip

Prof. dr Werner Seebauer pełni rolę dziekana, stoi na czele Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Medycyny Zapobiegawczej, jest również dyrektorem Zakładu Medycyny Zapobiegawczej Instytutu Międzykulturowych Nauk o Zdrowiu Europejskiego Uniwersytetu Viadrina oraz dyrektorem Medycyny Zapobiegawczej – Nowej Europejskiej Akademii Chirurgicznej (NESA, New European Surgical Academy).

Zdrowie | 2018

19 Wrz

Z jednej strony słyszymy, że nasza dieta powinna być bogata w jajka, bo te są źródłem wielu witamin i minerałów. Z drugiej natomiast jesteśmy ostrzegani, by nie przesadzić z ich ilością, bo zawierają szkodliwy dla zdrowia cholesterol. A jak jest w rzeczywistości? Czy jajka są naszym przyjacielem czy może jednak wrogiem?

Zdrowie | 2018

26 Paz

Czekolada znana jest ze swoich pobudzających właściwości i korzystnego wpływu na zdrowie. Ale nie każda. Zbyt duże ilości czekolady w naszej diecie, szczególnie tej zawierającej niewielkie ilości kakao a bogatej w cukier, przyczyniają się do otyłości i związanych z nią zagrożeń.

Zdrowie | 2018

08 Lis

Zmęczenie to powszechna przypadłość ludzi w każdym wieku. Może je wywoływać wiele czynników, poczynając od braku snu, przez to, co jemy i pijemy, aż po poważne schorzenia.

Zdrowie | 2018

15 Lis

Wiedziałeś, że antybiotykami nie da się wyleczyć każdej choroby? Chociaż powyższe pytanie może wydać się niektórym niemądre, to jednak wiele osób wciąż niepotrzebnie przyjmuje antybiotyki w leczeniu przeziębienia czy grypy. Zażywane w ten...

Zdrowie | 2018

22 Sty

Jedziesz na narty „tylko na weekend” lub „tylko na tydzień”? Sądzisz, że to zbyt krótko, by mogło wydarzyć się coś złego? Niestety nieprzewidziane sytuacje mają to do siebie, że są… nieprzewidziane. Warto być ostrożnym, ale warto też mieć...

Zdrowie | 2019

08 Lut

Naukowcy i lekarze zgadzają się, że obsesja na punkcie życia zawodowego, która przekłada się na długie godziny pracy i ciągły stres, ma nieodwracalny wpływa na zdrowie. Według raportu cytowanego w American Journal of Industrial Medicine, ludzie,...

Zdrowie | 2019

Wkrótce dostępne