Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach – 18 listopada 2018 roku

Zdrowie | 2018

Wiedziałeś, że antybiotykami nie da się wyleczyć każdej choroby?

Chociaż powyższe pytanie może wydać się niektórym niemądre, to jednak wiele osób wciąż niepotrzebnie przyjmuje antybiotyki w leczeniu przeziębienia czy grypy. Zażywane w ten sposób, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Antybiotyki działają bowiem tylko na infekcje bakteryjne. Na wirusowe – jak grypa i przeziębienie – nie pomogą.

Stosowanie antybiotyków bez potrzeby lub przyjmowanie ich w zbyt dużych ilościach często prowadzi do oporności na antybiotyki, która stanowi obecnie jedno z najważniejszych zagrożeń dla zdrowia. Bakterie stają się coraz bardziej oporne na lek zaprojektowany po to, by je zabijać. Są w stanie przetrwać i dalej się rozmnażać, powodując groźne choroby – gruźlicę i infekcje płuc, które nie odpowiadają na leczenie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, 25 tys. zgonów w Europie jest spowodowanych infekcją wywołaną opornym szczepem bakterii.

Co robić, gdy antybiotyki już nie działają?

Oporne bakterie łatwo przenoszą się na innych ludzi, a infekcje przez nie powodowane rozwijają się aż do momentu, w którym możliwości leczenia są skrajnie ograniczone, czas kuracji dłuższy, skutki uboczne silniejsze, a koszty medyczne – znacząco większe.

O takim post-antybiotykowym świecie, w którym oporne na leki bakterie realnie zagrażają ludzkiemu życiu nawet przy najprostszej infekcji, mówiła  Maryn McKenna na jednym TEDów.

Całość wykładu do wysłuchania w linku poniżej:

https://www.ted.com/talks/maryn_mckenna_what_do_we_do_when_antibiotics_don_t_work_any_more

 

Podobne

04 Lip

Prof. dr Werner Seebauer pełni rolę dziekana, stoi na czele Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Medycyny Zapobiegawczej, jest również dyrektorem Zakładu Medycyny Zapobiegawczej Instytutu Międzykulturowych Nauk o Zdrowiu Europejskiego Uniwersytetu Viadrina oraz dyrektorem Medycyny Zapobiegawczej – Nowej Europejskiej Akademii Chirurgicznej (NESA, New European Surgical Academy).

Zdrowie | 2018

19 Wrz

Z jednej strony słyszymy, że nasza dieta powinna być bogata w jajka, bo te są źródłem wielu witamin i minerałów. Z drugiej natomiast jesteśmy ostrzegani, by nie przesadzić z ich ilością, bo zawierają szkodliwy dla zdrowia cholesterol. A jak jest w rzeczywistości? Czy jajka są naszym przyjacielem czy może jednak wrogiem?

Zdrowie | 2018

26 Paz

Czekolada znana jest ze swoich pobudzających właściwości i korzystnego wpływu na zdrowie. Ale nie każda. Zbyt duże ilości czekolady w naszej diecie, szczególnie tej zawierającej niewielkie ilości kakao a bogatej w cukier, przyczyniają się do otyłości i związanych z nią zagrożeń.

Zdrowie | 2018

02 Lis

Powszechność cukrzycy to problem, który dotyka wiele współczesnych społeczeństw, dlatego tak ważna stała się kwestia profilaktyki.

Zdrowie | 2018

08 Lis

Zmęczenie to powszechna przypadłość ludzi w każdym wieku. Może je wywoływać wiele czynników, poczynając od braku snu, przez to, co jemy i pijemy, aż po poważne schorzenia.

Zdrowie | 2018

22 Sty

Jedziesz na narty „tylko na weekend” lub „tylko na tydzień”? Sądzisz, że to zbyt krótko, by mogło wydarzyć się coś złego? Niestety nieprzewidziane sytuacje mają to do siebie, że są… nieprzewidziane. Warto być ostrożnym, ale warto też mieć...

Zdrowie | 2019

08 Lut

Naukowcy i lekarze zgadzają się, że obsesja na punkcie życia zawodowego, która przekłada się na długie godziny pracy i ciągły stres, ma nieodwracalny wpływa na zdrowie. Według raportu cytowanego w American Journal of Industrial Medicine, ludzie,...

Zdrowie | 2019

Wkrótce dostępne