Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Blog | 2019

Jedziesz na narty „tylko na weekend” lub „tylko na tydzień”? Sądzisz, że to zbyt krótko, by mogło wydarzyć się coś złego? Niestety nieprzewidziane sytuacje mają to do siebie, że są… nieprzewidziane. Warto być ostrożnym, ale warto też mieć ubezpieczenie turystyczne, które umożliwi skorzystanie ze specjalistycznej opieki, naprawienie sprzętu czy odzyskanie pieniędzy za utracony bagaż. Przekonaj się, dlaczego ubezpieczenie podróżne jest ważne!

Ubezpieczenie turystyczne a leczenie za granicą

Jednym z kluczowych powodów, dla których wykupienie odpowiedniej polisy podróżnej, np. ubezpieczenia narciarskiego, jest podstawową formą ochrony na wyjeździe, jest stan zdrowia. Choroby mogą się przydarzyć niezależnie od miejsca pobytu czy czasu, natomiast podczas zjeżdżania na nartach lub korzystania z innych aktywności na wyjeździe jesteś narażony na uszkodzenia ciała w większym stopniu. Wystarczy, że zderzysz się z innym narciarzem lub upadniesz, źle zginając nogę, i nieszczęście gotowe.

Do wykupywania dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego może zniechęcać fakt, że w Polsce jesteś objęty opieką NFZ, za granicą zaś wystarczy wyrobić kartę EKUZ, by korzystać z darmowej państwowej opieki medycznej w takim samym zakresie, jaki przysługuje obywatelom danego kraju. Pamiętaj jednak, że jest to ochrona niepełna. Ani NFZ, ani EKUZ nie mogą pokryć wszystkich kosztów leczenia, np. operacji skomplikowanych urazów powstałych podczas zjeżdżania na nartach. Mając ubezpieczenie na narty, otrzymujesz opiekę, która zapewni Ci to, czego potrzebujesz: darmowy transport do szpitala, hospitalizację, zakup leków i środków medycznych, wizyty specjalisty, a nawet transport do kraju.

Wyjazd na narty Szwajcaria, Francja, Włochy, Austria

Podczas wybierania odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, powinieneś wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • rodzaje ubezpieczeń podróżnych, np. medyczne, OC, NNW,
  • zakres ubezpieczenia, który powinien obejmować jak najwięcej zdarzeń,
  • suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota ochrony. W ubezpieczeniu na narty Austria, Włochy, Szwajcaria czy w innych krajach europejskich koszty leczenia powinny wynosić min. 30-40 tys. euro, a ratownictwa min. 5-9 tys. euro.

Ważny jest również rodzaj aktywności, jaki chcesz podjąć na wyjeździe. Mniej wyniesie Cię ubezpieczenie na narty, jeśli będziesz zjeżdżać ze stoku w stylu klasycznym. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować Ci nieco wyższą cenę, jeśli chcesz uprawiać snowboarding bądź jeździć poza stokiem. Również w tradycyjnym ubezpieczeniu turystycznym powinieneś przygotować większy budżet, mając w planach BASE jumping, sporty lotnicze, kolarstwo górskie bądź wspinaczkę wysokogórską (pełną listę sportów podwyższonego ryzyka znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

By zapewnić sobie pełną ochronę, a jednocześnie nie przepłacać, możesz skorzystać z przeznaczonej do zestawiania ubezpieczeń turystycznych porównywarki, takiej jak KioskPolis.pl. Wpisując dane – m.in. miejsce docelowe, liczbę uczestników wyprawy czy termin – otrzymasz gotową listę ofert, w których porównasz zakresy, sumy ubezpieczeń i ceny składek.

Ubezpieczenie narciarskie Czechy i Słowacja – o co zadbać?

Koszty leczenia i ratownictwa to nie wszystko, co powinno pokryć dobre ubezpieczenie podróżne. Warto zadbać także o:

  • NNW – jeśli uszczerbek doznany podczas podróży będzie trwały w skutkach i np. uniemożliwi Ci powrót do pracy tuż po urlopie, otrzymasz z tego tytułu wsparcie finansowe. Dobrze, by suma wynosiła min. 15 tys. euro,
  • OC – przydatne zwłaszcza dla młodych narciarzy. Narty w Austrii czy Czechach mogą przynieść wiele radości, ale i przyczynić się do niespodziewanych wydatków. Jeśli przypadkowo w kogoś wjedziesz i wyrządzisz mu szkodę lub zepsujesz sprzęt, musisz się liczyć z płaceniem odszkodowania z własnej kieszeni. Jednak posiadając ubezpieczenie narciarskie OC, jesteś zwolniony z odpowiedzialności cywilnej, a koszty szkód pokrywa ubezpieczyciel. Bardziej doświadczeni narciarze mogą wybrać ochronę min. 15 tys. euro, początkujący min. 30 tys. euro,
  • Assistance – pakiet idealny jako ubezpieczenie w góry Słowacja czy do innego państwa zagranicznego, bo obejmujące bogaty zakres różnego rodzaju ochrony: medycznej, informacyjnej, prawniczej, technicznej. Umożliwia m.in. skorzystanie z usług tłumacza. Optymalna suma to min. 20 tys. euro,
  • ochrona bagażu – w tym sprzętu sportowego oraz elektronicznego, jeżeli jedziesz na urlop z laptopem, aparatem czy kamerą. Ochrona obejmuje sytuacje takie jak kradzież, utrata, zgubienie czy zniszczenie mienia. Wyceń przedmioty, które zabierasz, by ustalić minimalną sumę.

Jak widzisz, posiadanie ubezpieczenia turystycznego to nie fanaberia ani zbędny wydatek. Dzięki wykupieniu go możesz bawić się bez zmartwień i obaw. Nawet jeśli przydarzy Ci się coś przykrego, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, akcji poszukiwawczej, transportu, zakwaterowania, a nawet długiej rehabilitacji po powrocie.

Bądź rozsądny i wybierz połączenie dobrej zabawy z bezpieczeństwem. Skorzystaj z porównywarki, by nie przepłacić za ubezpieczenie na narty i przeżyj wspaniały urlop, o którym będziesz mógł opowiadać latami!

Podobne

19 Sep

Z jednej strony słyszymy, że nasza dieta powinna być bogata w jajka, bo te są źródłem wielu witamin i minerałów. Z drugiej natomiast jesteśmy ostrzegani, by nie przesadzić z ich ilością, bo zawierają szkodliwy dla zdrowia cholesterol. A jak...

Blog | 2018

08 Feb

Naukowcy i lekarze zgadzają się, że obsesja na punkcie życia zawodowego, która przekłada się na długie godziny pracy i ciągły stres, ma nieodwracalny wpływa na zdrowie. Według raportu cytowanego w American Journal of Industrial Medicine, ludzie,...

Blog | 2019

Wkrótce dostępne