Rośnie zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi

BROKERZY I AGENCI | 2017

Tendencja wzrostowa sektora prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest faktem. Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń, w roku 2016 o 30% zwiększyła się liczba osób, które wykupiły dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne w stosunku do roku 2015.

Liczba ta wyniosła więc 1,86 miliona osób, które łącznie wpłaciły 547,2 mln złotych składek do kasy prywatnych firm.

Ubezpieczyciele konkurują z podmiotami oferującymi abonamenty medyczne. Na razie większy udział w rynku mają ci drudzy, głównie ze względu na abonamenty dla firm. Natomiast sektor prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych rośnie głównie wśród klientów indywidualnych.

Rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest chłonny i nienasycony. Mimo przyrostu liczby osób posiadających prywatne ubezpieczenia, na chwilę obecną objętych jest nimi tylko 9% pracowników.

Według Doroty Fal z Polskiej Izby Ubezpieczeń taka sytuacja może być korzystna dla polskiej gospodarki.

- W systemie publicznym wydatki na ochronę zdrowia wynoszą ledwie 4,5 mld zł. – Państwo powinno być zainteresowane stosowaniem zachęt do wykupowania ubezpieczeń prywatnych, bo to odciążyłoby publiczny system opieki zdrowotnej – wyjaśnia Dorota Fal.

Jak zauważa ekspertka PIU, fala wzrostu zainteresowania prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi to tendencja, która będzie się pogłębiać. Sprzyja temu wiele czynników: starzenie się społeczeństwa, wzrost jego zamożności i świadomości. Zdaniem Doroty Fal tempo wzrostu zależeć będzie od ewentualnego wsparcia ze strony państwa, które może przybrać formę stworzenia niszy dla prywatnych ubezpieczeń i wydzielenia koszyka odpłatnych świadczeń.

Podobne

31 Lip

Często zjawiają się u nas osoby, które doświadczyły niemiłych niespodzianek podczas leczenia za granicą. Wyjechały bowiem zaopatrzone jedynie w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a gdy los spłatał im figla i były zmuszone skorzystać z usług służby zdrowia okazywało się, że EKUZ nie pokrywa całości kosztów leczenia. Musiały więc słono płacić za nie z własnej kieszeni.

BROKERZY I AGENCI | 2017

22 Wrz

Prywatna opieka medyczna przybiera obecnie różne formy – dostępna jest między innymi pod postacią abonamentu lub prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto przyjrzeć się bliżej obu tym rozwiązaniom, w szczególności ich różnicom i podobieństwom, mając na uwadze różnorodność potrzeb, na które odpowiadają. Specjalnie dla MediSky dr Katarzyna Malinowska, ekspert ds. ubezpieczeń analizuje różnice między abonamentem a ubezpieczeniem zdrowotnym.

BROKERZY I AGENCI | 2017

29 Lis

Nie mam marzeń tylko cele – to współczesna mantra ludzi sukcesu. Traktujemy kolejne dziedziny życia zadaniowo poprzez odhaczanie poszczególnych pozycji na „to do list” swojej kariery, planujemy ślub, moment założenia rodziny, do jakich szkół...

BROKERZY I AGENCI | 2017

14 Lis

O przyszłości rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, perspektywach i trendach w branży z perspektywy brokera. Jak ocenia Pan przyszłość i potencjał międzynarodowych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce? Przyszłość ubezpieczeń...

BROKERZY I AGENCI | 2017

29 Mar

Rozmowa z Iwoną Szybką, założycielką Business Consulting.

BROKERZY I AGENCI | 2018

16 Maj

Wielkimi krokami zbliża się lato. Już wkrótce rozpoczną się ucieczki z biur. Letnie wakacje są doskonałą okazją dla pracowników aby wypocząć i naładować akumulatory przed jesienną szarugą. Tym samym polepszy się ich stan psychiczny, co przełoży się na większą wydajność w firmie. Odpowiedzialny pracodawca powinien upewnić się, że okres wakacyjny będzie dla jego pracowników bezpieczny.

BROKERZY I AGENCI | 2018

Wkrótce dostępne